Yüksek Lisans Hakkında Bilgiler
  • Ana Sayfa » Bilim
  • 20 Şubat 2018 - 11:14:37
Yüksek Lisans Hakkında Bilgiler

Birçok kişiyi daha önce mezun bulma koşullarıyla ilgili sorulara cevap vermek zorunda kaldım, bu nedenle herkesin menfaati için böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Yurtdışından mezun olabilmeniz için ne tür şartlar almalısınız? Lisansüstü öğrenciler için hangi burs imkânları vardır, lisans ücretleri ne kadardır? kariyerinize lisans ve lisansüstü katkı türleri gibi belirli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. […]

Birçok kişiyi daha önce mezun bulma koşullarıyla ilgili sorulara cevap vermek zorunda kaldım, bu nedenle herkesin menfaati için böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Yurtdışından mezun olabilmeniz için ne tür şartlar almalısınız? Lisansüstü öğrenciler için hangi burs imkânları vardır, lisans ücretleri ne kadardır? kariyerinize lisans ve lisansüstü katkı türleri gibi belirli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazıyı daha işlevsel kılmak için bilgiler “soru-cevap” şeklinde sunulacaktır.
Yüksek Lisans derecesi ne anlama geliyor?
Türkiye’nin üniversiteleri, iki yıllık üniversite eğitimi “ön lisans”, dört yıllık üniversite eğitimi “lisansı” kabul ediliyor. Kendi alanınızda uzmanlaşmak üzere dört yıllık lisans eğitiminize ekleyeceğiniz “usta” olarak bilinen eğitim sürecine “mezun” da denir. Lisans eğitimi, üzerinde çalıştığınız “enstitü” tarafından yapılmaktadır. Örneğin, “tarih” veya “edebiyat” alanında mezun olmak isteyen bir kişi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak okumaktadır.
Ne tür Yüksek Lisans var?
İki tür usta vardır: “tez” ve “tezsiz”. Lisans eğitiminde “pedagojik formasyon” olarak adlandırılan “eğitim kursları” alanlar “yüksek lisans mezuniyeti” yapıyor. Tarih, coğrafya ve teoloji gibi bölümlerden mezun olan ve lisans eğitiminde “eğitim dersi almayan” ilk önce “pedagojik oluşum” olarak da adlandırılan “tezsiz yüksek lisans” yaparlar. Daha sonra “tez ile mezun olabilirler”.
Lisansüstü eğitim için şartlar nelerdir?
Türkiye, dört yıllık lisansüstü okuldan mezun olabilmeniz için yeterli değildir. Üniversiteler, belirli dönemlerde YÖK vasıtasıyla satın alan mezunlar için kota beyanları vermektedir. Bu reklamlara başvurmak için genellikle “ÜDS / KPDS” dil sınavlarından birinden en az 35 puan almalısınız. Genellikle söylerim; çünkü bazı üniversiteler kendi takdirine bağlı olarak “dil gereksinimini” kaldırdı. Ancak özellikle büyük Üniversitelerin hemen hepsinde dil koşulları arıyor. Dil sınavından 35 puan almak yeterli değildir. Üçüncü şart ALES adı verilen sözlü / sayısal becerileri ölçen sınavdan en az 70 puan almaktır. Bu üç şartın sağlanması yeterli değildir. Lisans mezuniyet skorunuz (diploma notu) en az 2.5 olmalıdır. Sıraladığımız dört durumu özetleyebiliriz:
1) Dört yıllık bir fakülteden mezun olmak
2) Diploma notunun en az 2.5 olması
3) ALES’den en az 70 puan almak
4) ÜDS veya KPDS’den en az 35 puan almak.
Yukarıdaki dört şartdan birini taşıyan kişiler lisansüstü öğrencilere başvuramazlar. Kontenjan sayısına göre öğrenciler röportaj yapılır ve öğrenciler alınır.
Not: Bazı üniversiteler dil belleğini kaldırdı. Görüşmeler olmayan üniversiteler de var.
İstediğimiz alanda yüksek lisans yapabilir miyiz?
Herkes istenilen alandan mezun olamaz. Örneğin, edebiyat bölümünden mezun olanların coğrafyada yüksek lisansını tamamlaması imkansızdır. Bunun için YÖK’e bildirildiğinde öğrencilerin nereden mezun edileceği belirtilir. Kendi çalışma alanına sahip bölümlerden birine başvurabilir ve bu alanlardan mezun olabilirsiniz. Örneğin, Türk eğitim fakültesi mezunu öğrenciler, hem “Türk Eğitimi” hem de “Eğitim Bilimleri” nde ustalaşabilirler.
Yüksek Lisans ücreti ne kadardır?
Her yıl değişimle birlikte, devlet üniversitelerinde 2011 yılı itibariyle yapılan “tez mezunu” ücretleri 125-150 TL arasında değişmektedir. Tezsiz yüksek lisans ücretleri 2011 yılı itibariyle yine 220-260 TL’dir. Bu ücretler bir kredi dönemine (yarım yıl) ait olup vakıf üniversitelerinde daha yüksektir.
Yurt dışından mezun olabilir miyiz
tıpkı üniversitelerin Türkiye’deki duyurusunda olduğu gibi, yurtdışındaki üniversitelerin kabul koşulları da değişmektedir. Bunları izleyerek ve gerekli belgeleri – sınava ait puanları, bilginiz olan üniversitelerin duyurularına – sizi kabul edeceklerine – ekleyerek başvurabilirsiniz. Kabul edilirse, bir çalışma bursu kazanacağınız ve dil eğitimine tabi tutulmanız mümkündür.
Kaç yıldır yüksek lisans derecesi var?
Tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin süresi değişmeli ve her altı kredilik dönemde bitirilmesi zorunludur. Üç yıl içerisinde bitirmemiz gereken yüksek lisans tezi, iki tez dönemi ve ardından iki tez dönemi ile devam eder. Tezimizi en erken dört dönem (iki yıl) bitirme imkânı veren iki dönem boyunca uzatma hakkına sahibiz. Yüksek lisanssız tez toplam 6 yarıyıl, ancak üç yarıyıl içerisinde bitirmek mümkündür.
Yüksek lisans eğitiminin faydaları nelerdir?
Bu soru sıkça sorulup tartışılıyor. Gerçekten bir şeyler kazanmak için yüksek lisans yapıyorsanız, oldukça karlı olursunuz. Her şeyden önce, mezun bir uzman. Bölgenizde uzmanlaşmaya çalışacaksınız ve ciddi bir iş yaptığınızın farkına varacaksınız. İnsanlara bir uzmanlığa sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Kendi alanındaki yayınları takip ediyorsunuz, kendiniz bu konuyla ilgili yazı yazamazsınız. Akademik eğitiminizin ilk aşamasında, üniversite ortamını atacağınız adım olacak ve ciddi insanlarla birlikte oturacaksınız. Geçmişteki master derecenizi eklerseniz iş ilanları için başvurmanızın büyük etkisi olacaktır. Üstelik, yüksek lisansa devam ederken bir araştırma görevlisi için başvuran bir akademik personel olabilirsiniz. Öğretim sırasında yüksek lisans derecesini muhafaza ederseniz, görevinizde daha esnek olurlar. Bunlar yönetmeliklerle belirlenir.
Yüksek lisans öğrencileri için burs olanakları nelerdir?
Lisansüstü öğrencileri, kazandıkları ya da yaptıkları projelere göre yerli bilimsel kurumlar, dernekler, vakıflar ve devlet kurumlarından burs ve krediler kazanabilirler. Bunlar için bir çok bursa’ya başvurmak ve fırsatları değerlendirmek gerekiyor. TÜBİTAK, geliştirmiş olduğunuz projeleri onaylarsa, size uzman olarak göstereceğiz ve önemli miktarda kazanç elde edebileceksiniz.
Yukarıdaki bilgileri, Yüksek Öğretim Enstitüsü tarafından yayımlanan “Lisansüstü Eğitim Yönetmeliği” ni kullanarak edinebilirsiniz.  Basit olabilir ama bilgi paylaşmak güzeldir. İzle öğren…

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz