Macbook Nasıl Hızlandırılır
Macbook Nasıl Hızlandırılır

Mac’iniz tam bir iTunes kütüphanesi, belgeler, fotoğraflar ve uygulamalarla karla kaplı 20 kilometrelik bir eğim gibi çalışmaya başladı mı? Endişelenmeyin, Mac bilgisayarınızın ilk günlerinde olduğu kadar iyi olduğundan emin olmak için birkaç önerimiz olacak. Mac’i hızlandırmanın 15 yolu gösteriyoruz. Arka planda düzinelerce sekme açtığınızda, saniyeler içinde işinizi bitirdiğinizde Mac size zevk veriyordu değil mi? Eski performansına […]

Mac’iniz tam bir iTunes kütüphanesi, belgeler, fotoğraflar ve uygulamalarla karla kaplı 20 kilometrelik bir eğim gibi çalışmaya başladı mı? Endişelenmeyin, Mac bilgisayarınızın ilk günlerinde olduğu kadar iyi olduğundan emin olmak için birkaç önerimiz olacak. Mac’i hızlandırmanın 15 yolu gösteriyoruz. Arka planda düzinelerce sekme açtığınızda, saniyeler içinde işinizi bitirdiğinizde Mac size zevk veriyordu değil mi? Eski performansına geri dönmesi için gerekli adımları size anlatacağım. Basit olabilir ama bilgi paylaşmak güzeldir.

Not: Devam etmeden önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun.

Yazılım Yönetmelikleri
Mac’i yeniden başlatın
Diğer işlemleri başlatmadan önce yapmanız gereken şeylerden biri de Mac’inizi yeniden başlatmaktır. Mac’inizi yeniden başlattığınızda, çalışan tüm programlar kapanır ve RAM’iniz silinir. Bir uygulama önceki oturumda sistem isterse, kapatmak için bilgisayarınızı yeniden başlattıkça olandan daha hızlı olabilir. Uyku modundan Mac’i yeniden başlatmak, sistemin performansını artırmanın bir yoludur.

Mac’inizi yeniden başlatmanız için nelere ihtiyacınız var?

Ekranın sol üst köşesindeki Apple düğmesini tıklayın.
Yeniden Başlat’ı tıklayın.
Onaylamak için “Yeniden başlat” ı tıklayın.
Mac Sistem Kehanet Uygulamalarının Kapatılması

Bazı uygulamalar işlemcinizi diğerlerinden daha sık kullanır ve Mac’inizi yavaşlatabilir. Hangi uygulamaların Mac OSX’inizi yavaşlattığını bulmak için Etkinlik İzleme’yi kullanabilirsiniz. Uygulama klasörünüzü Favorilerim Sekmesini kullanarak veya Spotlight’ı arayarak bulabilirsiniz.
Olay Monitörü, beş farklı kaynağın ayrıntılarını sağlar: CPU (İşlemci), Bellek, Enerji, Disk ve Ağ Kullanımı. Mac’iniz yavaşsa, CPU bölümünü daha yakından incelemeliyiz. Etkinlik İzleyicisi, uygulamaların CPU’yu (işlemci) nerede kullandıklarını gösterir. Kullandıkları CPU miktarına göre tüm programları listelemek ve uygulamaları kullanım hızlarına göre sıralamak için “% CPU” sekmesine tıklayın. Bazı uygulamaların çok fazla CPU kullandığını görürseniz, uygulamayı seçip etkinlik izleyicisinin sol üst kısmındaki “X” işaretine tıklayarak uygulamayı kapatabilirsiniz.

Dikkat: Sistem tarafından açılan uygulamaların kapatılması, sistemdeki kararsızlıklara ve sorunlara neden olabilir. Bunu yalnızca açtığınızdan emin olduğunuz uygulamalar için yapın.

Mac Launch Uygulamalarını Yönetin
Hepimiz sistemin daha hızlı açılmasının Mac’ınızın daha hızlı çalıştığı anlamına gelir. İstenmeyen uygulamaları, Mac’inizi açtığınızda Safari, Chrome veya Firefox vb. Gibi açarak sistemden otomatik olarak açılmasını önleyebilirsiniz. bunun açılmasını beklemeyeceksin.

Başta açılan uygulamaları kontrol etmek oldukça kolaydır. Sistem Tercihleri’ni> Kullanıcılar ve Gruplar’dan girin, Kullanıcı Adınızı bulun ve tıklayın. Oturum Açma Raporu’nu seçin ve Mac’i başlattığınızda sizin için hemen gerekli olmayan uygulamaları seçin ve en alttaki “-” düğmesini tıklayın.

Görsel Efektleri Kapatın
Mac Hızlandırmasının en çok kullanılan yöntemlerinden biri görsel efektleri kapatmaktır. Fakat kişisel görüşüm; görsel efektleri kapatmanın sistemin performansı üzerinde ciddi bir etkisi yoktur. Ciddi bir yavaşlama probleminiz yoksa ve Mac’inizi önceki adımlarla hızlandırabilirseniz, Visual Effects’i kapatmak istemeyebilirsiniz. Ancak Mac’iniz yavaşlarken görsel efektlerinizi kullanmak o kadar da önemli olmayacaktır. Birden fazla pencere ile çalışırken pencereler arasında geçiş yaparken bazı görsel efektlerin kapatılması iMac’inizi veya MacBook’ınızı biraz hızlandıracaktır.

Bazı Görsel Efekt Yöntemlerini kapatarak Mac / Macbook hızlandırma yöntemleri:

Sistem Tercihleri ​​sayfasını açın ve Dock bölümünü seçin.
Kutudaki “Oyun uygulamaları gösteriliyor”, “Dokunun otomatik olarak gizlenmesi ve gösterilmesi” başlığını kaldırın.
“Pencere Azaltma Yöntemi olarak Genie efekti yerine Ölçek efekti seçin.
Sabit Diski onar
Mac’inize bir uygulama yüklediğinizde, yazılım parçası bir paket dolu dosyalardır. Bu özel dosyalar hangi kullanıcıların kullanabileceğini belirten, kullanıcıya özel izinler içerebilir.

Disk izinlerini onarmak için şu adımları izleyin:

Disk Monitor programını açın. (Uygulamalar> Yardımcı Programlar)
Başlangıç ​​diskinini seçiniz
İlk yardım’ı tıklayın.
Uyumsuz izinleri onarmak için “Disk İzinlerini Onar” ı tıklayın.
Spotlight’ı kullanarak Mac bilgisayarınızdaki uygulama / belge / e-posta içeriği ve aklınıza gelebilecek başka şeyler arayın. Spotlight, Mac’inizi ilk defa kullandığınız andan itibaren sabit diskinizi ve tüm uygulamalarınızın içeriğini taramanızı ve bir dosya / belge / uygulama ararken hızla erişmenizi sağlar.

Ancak, işletim sisteminizi yakın bir gelecekte güncellerseniz, Spotlight tüm dosyaları yeniden tarar ve bilgisayarınızın biraz yavaşlamasına neden olur.

Bu normalde birkaç saat alır ve Spotlight tarama işlemi tamamlandığında, Mac bilgisayarınız önceki hıza dönecektir. Ancak bazen dizin oluşturma işlemi duraklatabilir ve Mac’ınızın yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için Spotlight’ı yeniden dizine eklemeniz gerekiyor.

Sistem Tercihleri’nin Spotlight bölümüne gidin ve “Gizlilik” sekmesine tıklayın.

Şimdi sabit diskinizi Bulucu’dan Gizlilik Listesine sürükleyin. Eklendiğinde “-” işaretini tıklatarak silin. İndeksleme tekrar başlayacak ve muhtemelen birkaç saat sonra sona erecek ve Mac’inizi yeniden hızlandıracağından eminim.

Fotoğrafları Senkronize Et
Mac’nizin sabit diskinin fotoğraflarla dolu olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Ve tüm bu fotoğrafları iCloud ile senkronize etmek çok zaman alıyor, bu da Mac’ınızın yavaşlamasına neden olabilir. Maalesef, iCloud ile senkronize edilen fotoğraflar silinmek çözüm değil. Bilgisayarınızdan fotoğrafları silerseniz, iCloud senkronizasyon ile çalışır; fotoğraflar da telefonunuz / tabletiniz veya diğer Apple iCloud servis özellikli cihazınızdan silinir.

Bu davadaki en önemli soru, fotoğraflarınızı kaybetmeden Mac’inizi nasıl hızlandırabilirsiniz?

Olası çözümlerden biri, Mac’inizdeki iCloud Fotoğraf Arşivini kapatmaktır. Bu, diğer cihazlarınızdaki fotoğrafları Mac’inizle senkronize etmenizi engelliyor.

Fotoğraf uygulamasını açın
Üst taraftaki elma logosunun yanındaki “Fotoğraflar” bağlantısını tıklayın ve Tercihler’i seçin.
Tiki’yi iCloud Fotoğraf Arşivi seçeneğinden kaldırın.
Fotoğraflarınızı bir bulut sistemine yedeklemek istiyorsanız, Dropbox veya Google Drive gibi başka bir bulut sistemi kullanabilirsiniz.
Önbellek dosyaları, süreci hızlandırmak için kullanılan geçici dosyalardır. Örneğin, web sayfalarınızı yeniden açtığınızda, web sayfalarını daha hızlı yüklemek için web sayfaları öne itilir ve bir sonraki ziyaretinizde bunları milisaniye olarak açmanıza izin verir. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Ama aslında, bu yöntem o kadar büyük değil. Zamanla, bu önbellek dosyaları Mac’inizde çoğalacak ve Mac’inizi daha da yavaşlatacaktır.

Önbelleğin Temizlenmesi İki temel yol vardır:

 Kullanıcının Önbellek Silme
Tarayıcı Önbellek Temizleme
Kullanıcı Önbellek Temizle;

Finder’da, üstteki sekmedeki “Git” düğmesine basın
Ardından “Git” i seçin
~ / Library / Caches yazın ve klasöre erişmek için Enter tuşuna basın
Önemli Adım!: Herhangi bir probleminiz olması durumunda boş bir klasöre sahip olacak klasöre tüm dosyaları kopyalayın, masaüstünüzde yeni bir klasör açın.
Şimdi tüm Önbellek klasöründeki tüm klasörleri tek tek açın ve içindeki dosyaları silin. Önbellek Klasöründeki tüm dosyaları silmek yerine, yalnızca Önbellek Klasöründeki dosyaların silinmesini öneriyoruz.
Tarayıcı Önbellek Temizleme

Kullanmakta olduğunuz tarayıcıyı açın.
Geçmiş / Tarih bölümüne ayarları girin
Tüm Geçmişleri Temizle
Bu kadar!

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın
MacBook Pro’yu, MacBook Air’inizi veya iMac’inizi hızlandırmanın bir başka yolu, ihtiyacınız olmayan uygulamaları silmektir. İstenmeyen uygulamaları sürükleyerek çöp kutusuna atmanız her zaman yeterli olmayabilir. Çoğu uygulama için durum böyle değildir, ancak bazı uygulamalar dokunulmamış dosyaları bırakır ve zamanla bellek kapmaya başlarlar.

Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bir metin paylaşacağız.

Mac’in Sabit Diskini Temizleme
Sisteminiz için en iyisini istiyorsanız, sabit sürücüyü temizleme MacBook veya Imac hızlandırmanın en iyi yoludur. Zor diskin’e bakın ve yavaşlamasına neden olan her şeyi silin. Mac’inizi yavaşlatan neden nedir? Ne arıyorsun? Önceden önbelleklerden bahsettik ve kullanmadığınız büyük dosyaları silmeye çalıştık. Mac’inizdeki boşluk yavaşlayan Mac bilgisayarlarınızı biraz hızlandıracak, çünkü daha kolay bir dizin taraması sağlayacaktır.
Mac’inizi Güncelleyin Son Güncelleme
MacBook hızlanma

Apple her yıl Mac için büyük bir güncelleme yayınlamaktadır. Güncellemeler, birçok yeni özellik ile birlikte, Mac bilgisayarınızın performansına ilişkin ayarlamaları içerir.

Apple’ın en yeni güncellemelerini almak ve Mac OS sürümünüzü kontrol etmek için ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosunu tıklayın ve ardından “About this Mac” ı tıklayın. En son Mac OS / OS X ürününün kurulu olduğundan emin olun. (Veya kurabileceğiniz en yeni modeli yükleyin, çünkü tüm Mac’ler daha sonra El Capitan’ı desteklemeyebilir ..)

SMC & PRAM’ı sıfırlayın
Bazen Mac’iniz bilinmeyen bir nedenle boşuna veya beklenmedik şekilde söner, pil düzgün şarj olmaz, klavye ışığı anormalleşir ve Mac’iniz yavaşlar. Bilgisayarı yeniden başlatarak bu sorunlar düzelmezse, SMC’yi (sistem yönetim denetleyicisi) ve PRAM’ı (Parametre Belleği) sıfırlamanız gerekir.

SMC’yi sıfırlayın
İlk olarak, Mac’inizin pilinin çıkarılabilir olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun nedeni, SMC’nin yeniden başlatılmasının, sökmeyen bilgisayarlar için farklı olmasıdır.

Pil çıkarılabilir değilse:

MacBook’u kapatın
Güç tuşuna ve Shift + Control + Option’a aynı anda 10 saniye boyunca basın.
Tuşları bırakın
Mac’i yeniden başlatın.
Pil çıkarılabilirse:

Mac’i kapatın
Gücü çıkarın ve 15 saniye bekleyin
Elektrik fişini tekrar takın.
Mac’i açmak için 5 saniye bekleyin ve güç düğmesine basın.
MacBook PRAM’ı sıfırla
1. Mac’i kapatın

2.Ayn anda ve Komman + Seçenek + P + R tuşlarına basın.

3. Mac yeniden başlatılana kadar tuşları basılı tutun

5.Release düğmeleri

SMC’yi ve PRAM’ı sıfırlamak zor görünebilir, ancak Mac’i gerçekten hızlandırır. Apple’ın SCM’yi sıfırlama hakkında paylaştığı ayrıntılı talimatlara ulaşmak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Donanım Değişiklikleri
Yazılım düzenlemeleri işe yaramadıysa ve Mac’iniz hala yavaş çalışıyorsa veya çeşitli hız sorunları yaşıyorsanız, sizin için bir donanım değişikliği olabilir. Bazı iyileştirmelerin yeni modellerinin bazı Mac’ler için uygun olmadığını unutmayın. Bu nedenle yalnızca uyumlu ekipmanı araştırıp değiştirmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta: Bu, ekipman yükseltilmeden önce bir profesyonel için başvurmanız önerilir, çünkü bu, çaba gerektiren bir işlemdir.

MacBook için SSD’ye Geçin!
Sabit diskinizi bir katı hal diski veya SSD ile değiştirerek Mac’inizi önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz.

SSD teknolojisi sıradan sabit disklerden çok daha hızlıdır. Sabit Disk yerine SSD kullanırsanız, program açma hızı, dosya kopyalama hızı ve çoklu görevdeki sistem hızı farkedilir.

Ve HDD’yi SDD ile değiştirmeden önce beklenmedik bir durumda önemli olan dosyaları koruyabilmeniz için verilerinizi iyi bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.

Daha Fazla RAM
Mac’inizi hızlandırmanın bir yolu, sisteminize daha gelişmiş, daha yüksek RAM yerleştirmektir. RAM veya Hızlı Erişim Belleği, sisteminizin anlık bir süreçte kullandığı bellek miktarıdır ve anlık işlemleri etkileyen önemli bir bilgisayar bileşenidir. Mac’iniz RAM olduğu sürece sistemi yavaşlatmadan arka planda birçok pencere / sekme ve uygulama açık tutabilirsiniz. Eski bir Mac bilgisayarınız varsa, sisteminizi eskisinden çok daha hızlı bir şekilde hızlandırabilirsiniz.

Zayıf RAM’li Sistem Belleği (RAM) durumunda, işletim sistemi RAM belleği ile doludur, bu nedenle zaman zaman sabit disk kullanmaya çalışabilir veya bellek hakkında uyarılar yapabiliriz. Sisteminizdeki RAM miktarını artırarak,

Önümüzdeki günlerde, sisteminizin RAM’ini yükseltmek için ayrıntılı bir kılavuz hazırlayacağız.

SSD ve daha yüksek bellek RAM’i, sisteminizin hızını önemli ölçüde artıracak bir donanım değişikliği olacaktır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz