Bitcoin Nedir – Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir – Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir – Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında başlatılan, resmi bir organizasyon, merkez bankası vb., herhangi bir para birimi cinsinden satın alınabilen ve satılabilen ancak ilişkisi olmayan bir sanal para birimidir. Noktadan noktaya ağ üzerinde çalışan BitCoin teknolojisi, bunun üzerinde merkezi bir organizasyona ihtiyaç duymaz. Bitcoin transfer işlemleri ve parasal oluşumlar […]

Bitcoin Nedir – Bitcoin Nasıl Kullanılır?
Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında başlatılan, resmi bir organizasyon, merkez bankası vb., herhangi bir para birimi cinsinden satın alınabilen ve satılabilen ancak ilişkisi olmayan bir sanal para birimidir. Noktadan noktaya ağ üzerinde çalışan BitCoin teknolojisi, bunun üzerinde merkezi bir organizasyona ihtiyaç duymaz. Bitcoin transfer işlemleri ve parasal oluşumlar bir arada ortaklaşa yürütülür, bitcoin de ilgili para birimini oluşturan yazılığa verilen addır. Bu sanal para birimi, üçüncü şahısların veya şahsın onayı olmaksızın kolayca İnternet üzerinden gönderilebilir. Aşağıdaki özelliklere bağlı olarak bit iletimi transferleri tercih edilir;

Geri ödeme çok kısa ve hızlı.
Tasarımı nedeniyle geri döndürülemez.
Maliyet diğer ödeme yöntemlerinden çok daha düşüktür.
Para teklifi, sistem ve yazılım kullanıcılarının anlaşmasıyla gerçekleştirildiği için herhangi bir kişi, kurum, banka veya hükümet tarafından yönlendirilemez. Bitco pazarından gelen kısıtlanmış enflasyon, şebekenin güvenliğine katkıda bulunan maden endüstrisinin kullanıcılarına eşit olarak dağıtılır.
Bitcoin Nasıl Çalışır, Çalışma Prensibi Nedir?

Bitcoin, yapılan ödemeleri doğrulamak için noktadan noktaya ağ bağlantısı, anahtarlı şifreleme ve ispat provası gibi bazı teknolojileri kullanır. Bitcoin ödemeyi imzalayan alıcıya gönderilir ve her kullanıcı birden fazla adrese sahip olabilir. Ağ reklamı verildikten sonra, zincirdeki yerini alır ve ona eklenen bitkofiller yalnızca bir kez harcanabilir. Her süreç, blok zincirini 1-2 saat içinde uzatan büyük işleme gücü ile aynı anda kilitlenir. Bu teknolojiler sayesinde Bitcoin, herkesin kullanabileceği güvenilir ve hızlı bir ödeme ağı sağlar.

Bitcoin’in başında madencilik adı verilen sistemle ağa katılan her kullanıcı, sisteme yapılan katkıların bir sonucu olarak Bitcoin’i küçük miktarlarda kazanmıştır. Bu yöntem artık çok zor ve madencilik sistemi katılımıyla, masraflı, büyük makinelerde mümkün oldu. Örneğin; Katılmak için açık bir altın madeni var ve bu madenden kolayca para kazanabilirsiniz. Bu başkaları tarafından fark edilir ve herkes mayın çevresinde toplanır. Bir süre sonra bunu tek başınıza yapamazsınız ve ekip olarak çalışmaya başlıyorsunuz. Maden derinleşirse, o kadar zorlaşır ve sonuç olarak bu mühendislik projeleri bir zorunluluk haline gelir. Büyük yatırımlar belirli bir süre sonra büyük kurumların teşebbüsüyle sürdürülür. Bu durumda, yoğun yatırım yapamayan insanlar Bitcoin’i satmaya başlıyorlar. Talebin, mineral çıkarma maliyeti yüksek, bu nedenle süreç devam ediyor ve Bitcoin giderek daha değerli hale geliyor.
Bitcoin nerede kullanılır?

Bitcoin’in ilk ihracatı sırasında, sadece madencilik sistemi karlıydı, ancak daha sonra piyasada değer biçildi ve bir ödeme sistemi olarak kabul edildi. Bitcoin’in piyasaya girişi, internetin karanlık tarafı olarak tanımlanan Derin Web’tir. Derin Web, bilinen arama motorları tarafından bulunmayan ve normal kullanıcılar tarafından erişilemeyen ve anlık olarak değişen bir sistem üzerinde çalışan takip edilemeyen bir çevre olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir yerde para birimleri ile taşınmanın imkansız hale gelmesi üzerine, sistem birdenbire Bitcoin kullanımına dönüştü. Başlangıçta Derin Web’de kullanılan Bitcoin, insanlar tarafından yararsız ve zararlı bir sistem olarak görülüyordu, ancak son zamanlarda artan değer nedeniyle birçok insanın ilgisini çekmeyi başardı.

Bitcoin yatırımlarının yaygın olduğu, özellikle de Birleşik Devletler’de vergilendirmenin nasıl gerçekleşeceği henüz belli değil. Bit Gemisi ve Batı Birliği ile BitCoin, Paypal ve E-Bay ile ilgilenen uluslararası para transfer kurumları bitcoin ile yapılan ödemelerle yapılabileceğini açıkladı. Bundan hemen sonra, Çin’in en büyük arama motoru Baidu, Bitcoin’in kabul edileceğini söyledi. Tüm bu gelişmeler dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor ve yatırımcıların büyük bir kısmı şimdi madencilik dışında unutulmaz yatırımlara yöneliyor. Bu gelişimin en güzel örneği The Guardian’da çıkan haberlerle aydınlandı; 2009 yılında, $ 2600 için $ 5.000 BTC sevkiyatı 1.860.000 $ ‘e eşittir.
Bugün kullanılan ve üretilen Bitcoin değeri yaklaşık 4,7 milyar dolardır ve günlük olarak 36 milyon dolar ticaret yapılmaktadır. Bitkinin kullanımı arttıkça ve daha büyük miktarlara ulaştıkça işlem sınırları aynı yönde yükselir. Sonuç olarak, Bitcoin kendi pazarını hızla dünya çapında inşa ediyor ve Kanada’daki ilk Bitcoin ATM’si hizmete girmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir şirketin bu ülkede daha kısıtlayıcı düzenlemeleri bulunması nedeniyle Kanada’da kurulan ATM, akıllı telefonlarına kurdukları sanal cüzdan sayesinde bitkisel parayı satın alıp satmalarını sağlıyor. Buna ek olarak, dünyanın pek çok yerinde bitkisel ameliyat yapılabilir, özellikle de ABD’de ve Avrupa’da bithoskopik ödeme çok popülerdir.
Bitcoin, ülkemiz bu anlamda BTC Türkçesinin ilk Bitcoin ticaret sitesini yavaşça tanımaya başladı. Buna rağmen Türkiye’de henüz Bitcoin ödeme sistemi bulunmamakla birlikte, Türk BTC birçok şirketle görüşmeler yapıyor. BTC Türk’ten kısa bir süre sonra açılan Koinim.com web sitesi bazı işlemler ve yasalar nedeniyle bazı zorluklar nedeniyle alım satımını durdurdu ancak yayın devam ediyor. Ülkemizde işlem yapan tek web sitesi BTC Türk’tür ve işlem hacmi yaklaşık 1.000 BTC’dir (yaklaşık 400.000 ABD Doları). Kısaca, BTC Türk, bu pazarı ülke pazarında henüz rakip olmadığı için istediği gibi şekillendirebilir.

Bitcoin Borsası ve Altfarklılar

Bitcoin gibi bazı sanal para birimleri var, bunlardan bazıları; Namcoine, Digitalcoin, Litecoin, Devcoin, Anoncoin, I0coin, Freikoin, Terracoin, Feathercoin, Novacon, Primecoin ve Peercoin. Bu para birimlerinde bazıları bit eşi benzeri bir şifreleme sistemi kullanırken, bazıları farklı bir sistem kullanıyor. Altcoins’ten bazıları açık madencilikle kâr sağlamasına karşın, bazıları kapalı döngü içi üretimdir ve üretilen paralar al-sat olarak kabul edilir. Bu alt paralar için yapılan işlemler dünya çapındaki dijital para değişimlerinde yapılır ve alt paraların arz talep değerleri, anlık olaylara göre kar veya kayıp oluşturur. Bit para transferleri ve dijital para piyasasındaki hareketler anlık dönüşümle diğer alt paralara çevrilebilir ve kısa bir süre sonra lota göre hareketli rotayı kazanabilir. Bitco’nun unuttuğu yöntem de alt paralar için geçerlidir, ancak yaygın kullanım ve güvenlik kaygılarından ötürü Litecoin haricinde pek fazla önerme yoktur. Bitcoin pazarının merkezi olan Mtgox, alım satımının% 80’inden fazlasıyla işlem görüyor. Mtgox’un işlem hacmi yaklaşık 30.000 BTC (ortalama 13 milyon dolar) ‘dır. Bitcoin ticareti, bu web sitesinde tüm dünyada yüksek düzeyde gerçekleştirilmektedir. Farklı alternatif ödeme yöntemleri, doğrudan Mtgox aracılığıyla işe ödenecek veya alternatif alternatif ödeme yöntemlerine satılan BTC tutarıyla aktarılabilir. Japonlar 2010’da üst düzey güvenlik önlemleri hazırladı ancak BTC devri için herhangi bir yaptırım olmasa da yine de bize bazı belgeler göndermeniz ve para çekebilmeniz için kimliğinizi onaylamanız gerekiyor. İzle öğren Photoshop, After Effectcs eğitimi ve diğer konular da açıklayıcı bilgilerin yer aldığı platform.

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz