Beyne Zarar Veren Yiyecekler
  • Ana Sayfa » Bilim
  • 24 Şubat 2018 - 09:58:27
Beyne Zarar Veren Yiyecekler

Bu gıdalar insan beynine zarar verir Daha akıllı olabilirsiniz ve yediğiniz yemeğe veya çocuğunuzun yiyen yemeğe daha fazla dikkat ederek beyninizi koruyabilirsiniz. Reader’s Digest dergisindeki bir rapora göre, beyninize zarar veren gıdalar şunlar: Şeker: Aşırı şeker tüketimi beyninizi etkilerken bel çevrenizi yoğunlaştırır. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre, fruktoz mısır şurubu ile beslenen farelerde, öğrenciler yavaşlamış, […]

Bu gıdalar insan beynine zarar verir
Daha akıllı olabilirsiniz ve yediğiniz yemeğe veya çocuğunuzun yiyen yemeğe daha fazla dikkat ederek beyninizi koruyabilirsiniz. Reader’s Digest dergisindeki bir rapora göre, beyninize zarar veren gıdalar şunlar:

Şeker: Aşırı şeker tüketimi beyninizi etkilerken bel çevrenizi yoğunlaştırır. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre, fruktoz mısır şurubu ile beslenen farelerde, öğrenciler yavaşlamış, bellek kaybı yaşıyor ve labirentte gezinmeyi zor buluyorlardı. Buna karşılık, omega-3 yağ asitleri ile fruktoz mısır şurubu verilen farelerin beyinde bir destekleyici etki bulundu. Araştırmacılar fruktoz temelli beslenmenin beyin aktivitesini azalttığına inanıyorlar. Bazı omega-3 yağ asitleri de beyinleri fruktozun zararlı etkilerinden korumaktadır. Bu nedenle, uzmanlar aşırı şeker tüketimini önlemenizi ve diyetinize ceviz, somon, soya fasülyesi ve keten tohumu ilave etmenizi önerir.

Kırmızı et ve tereyağı: Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Annals of Neurology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre doymuş yağ açısından zengin besinler de beynin işlevine zarar veriyor. Araştırmacılar, ortalama 4 yılda 6.000 kadının yeme alışkanlıklarını ve beyin fonksiyonlarını test etti. Çok doymuş yağ tüketen kadınlar, beyin fonksiyonlarında ve hafıza testlerinde bir düşüş tespit etti. Öte yandan aşırı doymamış yağ tüketen kadınların bu testlerde arttığı tespit edildi. Doymuş yağ ürünlerinin tümünü terk etmeyin; süt, yoğurt ve peynir gibi az yağlı veya yağsız ürünler tercih ederler. Soya fasulyesi ve bakliyat gibi sebze kaynaklı proteinlerden daha fazla tüketin.

Cips ve diğer burger yemekleri: burger çocuk beynine zarar verir mi? 2011’de yaklaşık 4,000 çocuğa ilişkin yapılan bir anket, çok fazla işlenmiş ve fast food tüketen çocukların, sağlıklı beslenen çocuklara kıyasla, 5 yıllık bir süre zarfında IQ düzeylerinde ufak bir azalma olduğunu buldu. Hızlı beyin gelişimi sırasında akıllı beslenme seçenekleri çok önemli olabilir. Yemek yemeyi seçen çocuklar sağlıklı yiyecek yemelidir. Çocuğunuza işlenmiş gıdalar, kurabiyeler ve cips yerine peynir dilimleri ve meyveli yoğurt gibi sağlıklı aperitifler verin.

Sakız: Sakızınızla balonu şişirmek beyninizi destekliyor mu yoksa beyne zarar mı veriyor? Bu bağlamda, karmaşık araştırma sonuçları mevcuttur. Quarterly Journal of Experimental Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, ezberleme egzersizi boyunca sakız sakin insanların kısa dönem anılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmacılar, sakızın anıları yoğunlaştıracağına inanıyor. Önceki araştırmalarda bulgular, çiğneme sakızının zihinsel görevlerde olumlu bir bağ olduğunu gösterdi. Karışık araştırma sonuçları nedeniyle, sakız çiğnemek ve çiğnemek size kalmış. Bununla birlikte, yeterince uyku, bol miktarda su içme ve bellek oyunlarını günlük rutinine dönüştürme gibi beyin-bina faaliyetlerinizi yapın. Daha az karbonhidrat beslenmesi: Karbonhidrasyonunuzu azaltmak beyin gücünüzü enerji ve ruh halinizle birlikte tüketebilir. Tufts Üniversitesinde 22-55 yaşlarındaki 19 kadının katıldığı bir araştırma, karbonhidrat beslemesinden çıkan kadınların hafıza ile ilgili testlerinde kademeli bir düşüş olduğunu gösterdi. Karbonhidratlar kötü değil. Vücudunuzun beyne yakıt vermesi gibi birçok önemli fonksiyon için karbonhidrat gerekir. Bu nedenle, karbonhidrat alımını azaltmayın ve tam tahıllı hamur işleri ve ekmek gibi sağlıklı yiyecekler tüketin

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz