HTTP Hata ve Durum Kodları
HTTP Hata ve Durum Kodları

HTTP Hata ve Durum Kodlarını Öğrenelim Web sitelerini ziyaret ederken, istemci uygulaması HTTP adlı bir ağ protokolü üzerinden Web sunucularıyla bağlantı kurar . Bu ağ bağlantıları, web sayfalarının içeriği ve ayrıca bazı protokol kontrol bilgileri de dahil olmak üzere sunucudan gelen yanıt verilerini yazıyı okuyarak öğrenelim. Yazıda hata kodlarının nasıl yorumlandığına bakalım. HTTP Hata Türleri […]

HTTP Hata ve Durum Kodlarını Öğrenelim

Web sitelerini ziyaret ederken, istemci uygulaması HTTP adlı bir ağ protokolü üzerinden Web sunucularıyla bağlantı kurar . Bu ağ bağlantıları, web sayfalarının içeriği ve ayrıca bazı protokol kontrol bilgileri de dahil olmak üzere sunucudan gelen yanıt verilerini yazıyı okuyarak öğrenelim. Yazıda hata kodlarının nasıl yorumlandığına bakalım.

HTTP Hata Türleri ve Durum Kodları

Her isteğin HTTP sunucusu yanıt verilerine dahil edilmesi, isteğin sonucunu gösteren bir kod numarası ile adlandırılır. Bu sonuç kodları, aşağıdaki gibi kategorilere bölünmüş üç haneli sayılardır:

100-199: bilgi durumu
200-299: başarı durumu
300-399: yönlendirme durumu
400-499: istemci hataları
500-599: sunucu hataları
Olası birçok hata ve durum kodlarından yalnızca birkaçı Internet’te veya intranetlerde yaygın olarak görülür . Hatalarla ilgili kodlar, başarısız bir istek çıktı olarak görüntülenen Web sayfasında tipik olarak gösterilirken, diğer kodlar kullanıcılara gösterilmez.
HTTP 200 “Tamam”
http 200 hatası

Web sunucusu isteği başarıyla işledi ve içerik tarayıcıya geri gönderildi. Çoğu HTTP isteği bu duruma neden olur. Kullanıcılar nadiren bu kodu ekranda görürler, çünkü Web tarayıcıları genellikle bazı sorunlar olduğunda kodları gösterirler.

HTTP Hatası 404 “Bulunamadı”

Web sunucusu istenen sayfayı, dosyayı veya başka bir kaynağı bulamadı. HTTP 404 hataları, istemci ve sunucu arasındaki ağ bağlantısının başarıyla yapıldığını gösterir. Bu hata genellikle, kullanıcılar bir tarayıcıya yanlış bir URI girdiklerinde veya Web sunucusu yöneticisi, adresi geçerli bir yeni konuma yönlendirmeden bir dosyayı kaldırdığında ortaya çıkar. Kullanıcılar, bu sorunu gidermek için URL’lerini değiştirmelidir.

 

HTTP Hatası 500 “Dahili Sunucu Hatası”
Web sunucusu bir istemciden geçerli bir istek aldı ancak işlemi gerçekleştiremedi. Sunucu, kullanılabilir bellek veya disk alanı azlığı gibi genel teknik aksaklıklarla karşılaştığında HTTP 500 hataları oluşur. Bir sunucu yöneticisi bu sorunu düzeltmelidir. Daha ”

HTTP Hata 503 “Hizmet Kullanılamıyor”
Hata 503
Herkese açık alan
Bu kod, bir Web sunucusunun gelen istemci isteğini işleyemediğini gösterir. Bazı Web sunucuları, beklenmedik hataları belirtmek için HTTP 503 kullanır; bunun nedeni, normalde HTTP 500 olarak bildirilecek beklenmedik arızalardan eşzamanlı kullanıcı veya CPU kullanımı üzerindeki bir sınırı aşmak gibi yönetim politikalarıdır.
HTTP 301 “Kalıcı Olarak Taşındı”
İstemci tarafından belirtilen URI, istemcinin yeni bir istekte bulunmasına ve kaynağı yeni konumdan getirmesine olanak tanıyan HTTP yönlendirme adı verilen bir yöntem kullanılarak farklı bir konuma taşınmıştır . Web tarayıcıları, kullanıcı müdahalesi gerektirmeden HTTP 301 yönlendirme işlemlerini otomatik olarak izler.
HTTP 302 “Bulundu” veya “Geçici Olarak Taşındı”
Bu kod, 301 koduna benzer bir HTTP yeniden yönlendirmesini gösterir; ancak HTTP 302, kaynağın kalıcı olmaktan ziyade geçici olarak taşıntığı durumlar için tasarlanmıştır. Bir sunucu yöneticisi, HTTP 302’yi yalnızca kısa içerik bakım periyotlarında kullanmalıdır. Web tarayıcıları 302 yönlendirme işlemlerini 301 kodunda olduğu gibi otomatik olarak izler. HTTP sürüm 1.1, geçici yönlendirmeleri göstermek için 307 kodunu ekledi.
HTTP 400 “Kötü İstek”
Web sunucusu, istemciden alınan protokol verilerinde bir hata tespit etti. Normal olarak, bu, müşteriyi içeren bir teknik aksaklık olduğunu gösterir, ancak hata aynı zamanda ağdaki veri bozulması nedeniyle de oluşabilir.
HTTP 401 “Yetkisiz”
Web istemcileri sunucuda korunan bir kaynak istiyor ancak erişim için kimlik doğrulaması yapılmadığında, bu hata oluşur. Genellikle bir istemci, sorunu düzeltmek için geçerli bir kullanıcı adı ve parola ile sunucuda oturum açmalıdır.
HTTP 100 “Devam Et”
Protokolün 1.1 sürümünde eklenen HTTP 100, sunucuların büyük istekleri kabul etmeye hazır olduklarını doğrulamak için bir fırsat vererek ağ bant genişliğini daha verimli kullanmak için tasarlandı . Devam protokolü, bir HTTP 1.1 istemcisinin, sunucudan 100 kodla yanıtlamasını isteyen küçük, özel olarak yapılandırılmış bir mesaj göndermesine, ardından (genellikle büyük) bir takip isteği göndermeden önce cevabı beklemesine izin verir. HTTP 1.0 istemcileri ve sunucuları bu kodu kullanmaz.

HTTP 204 “İçerik Yok”
Sunucu , yalnızca başlık bilgisini içeren bir istemci isteğine geçerli bir yanıt gönderdi (başka bir deyişle mesaj gövdesi içermiyor). Web istemcileri HTTP 204’ü kullanarak sunucu yanıtlarını daha verimli bir şekilde işleyebilir, örneğin gereksiz yere sayfaları yenilemekten kaçınabilir.

HTTP 502 “Kötü Ağ Geçidi”
İstemci ve sunucu arasındaki bir ağ sorunu bu HTTP hatasına neden olur. Bir ağ güvenlik duvarı , yönlendirici veya diğer ağ ağ geçidi aygıtlarındaki yapılandırma hataları tarafından tetiklenebilir

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz